Съвместно с най-големия кариерен форум за българи с опит и образование в чужбина „Кариера в България. Защо не?”, осъществяваме рубрика, в която представяме българи, получили своето образование в чужбина и завърнали се в България, за да стартират бизнес тук.
В тази статия от поредицата ви представяме Иван Александров – предприемач, основател на българския онлайн супермаркет eBag.bg. Иван е живял и учил в Братислава, Словакия.
Научете повече от разговора ни в с него:
Кои са трите думи, които най-добре те описват?
Силно мотивиран, постоянно развиващ се, отдаден
Къде си учил извън България и колко време прекара там?
С какво се занимаваш в момента/над какво работиш?
Преди три месеца стартирах www.ebag.bg и той вече задмина по обороти и клиенти всички останали подобни проекти на пазара взети заедно. eBag е онлайн супермаркет чрез който можете да направите седмичните си покупки на хранителни стоки и продукти за дома. Вече имаме и множество потребители, които разчитат на нас не само за седмичните си покупки. В онлайн магазина може да откриете над 6,000 продукта, разпределени в 11 категории, в това число и пресни стоки.
Поръчки се приемат всеки ден, а доставките се извършват между 12:00 – 21:00 часа в удобен за вас часови диапазон на територията на град София. Всички предлагани продукти се зареждат от ТВ “Фантастико” в деня на доставката. Това е разпознаваем бранд и хората харесват възможността да закупят продуктите – пресни храни, плодове и зеленчуци, тестени изделия, пакетирани храни, био храни и т.н., онлайн и да ги получат вкъщи още същия ден. Осигуряваме доставката в рамките на същия ден на поръчки, направени до 11:00 часа.
Дали работи? Имаме над 700 доставени поръчки от както сме стартирали. Цената на доставката е 2.5 лв при плащане онлайн и 4.5 лв при плащане при доставката. Онлайн магазинът приема плащане с кредитна карта, epay.bg и с почти всички ваучери за храна.
Какво те накара да се върнеш в България и да започнеш работа по собствен бизнес тук?
След, като завърших средното си образование исках да се върна в България и така и направих. По това време си нямах представа с какво искам да се занимавам и в какво ще намеря призванието си. Знаех само, че искам да уча в Пловдив, защото този град ме привличаше много и тръгнах натам където ме дърпаше сърцето. След, като завърших в Пловдив се върнах в София и навлязох в областта на дигиталния маркетинг. През следващите 6 години бях част от една дигитална агенция. Когато се присъединих имаше екип то 4 човека, а 6 години по-късно, когато я напуснах като управляващ директор – екипът беше от над 50 човека и офиси в три страни. Това се случи преди година. Тогава узря и идеята ми за онлайн супермаркета и се впуснах в това ново приключение.
Смяташ ли, че България е добра дестинация за стартиране на бизнес?
Много зависи какъв бизнес ще стартираш. Пазарът ни е прекалено малък и трудно можеш да валидираш бизнес модел, който би работил във Великобритания, САЩ или Китай. От друга страна, ако си насочен към вътрешния пазар – имаш голямо предимство, че го познаваш отлично и че в него има много малко компании, които предлагат услуга или продукт на високо ниво.
Ако можеше да промениш един бизнес фактор в България, какъв би бил той?
Всичко свързано с държавната администрация става много бавно и трудно. Ако това се подобри бизнесът ще бъде много улеснен.
Кои бяха предизвикателствата, които срещна в стартирането на бизнес в България?
Предизвикателствата са много и от различен тип. Като всеки стартиращ бизнес и при мен времевият и финансовият ресурс са кът. Затова е много важно постоянно да приоритизираш нещата и да се стремиш да ги разрешаваш възможно най-бързо.
Какво би казал на българските студенти в чужбина?
Бих ги посъветвал, след като завършат, да по работят известно време в чужбина и да съберат професионален опит и след това да вземат решение накъде да продължат.
И като за финал какво би казал на хората, които имат идея за стартиране на бизнес?
Бих им казал да се срещат с други хора, които стартират и развиват бизнес. Да видят компаниите, които са получили финансиране. И да видят, че има много, които не са успели. Това за мен означава няколко неща и те са моите съвети. Първо, успехът на компанията зависи от уменията и усилията на екипа, а не просто от страхотната идея. Второ, времето и наличните пари са силно ограничени и трябва всеки ден да правите най-доброто с времевия ресурс, с който разполагате, защото от него зависи дали всичко ще се случи. Трето, няма грешки, има само опит. Грешка е да вярваш в идея и да не направиш всичко тя да се случи. Грешка е и да очакваш, че всичко ще се случи по най-перфектния начин. Грешка е да мислиш, че след три години бизнес средата, както и бизнесът ти, ще изглеждат както в момента. Всичко е в ръцете ви!
Бел. ред – Благодарим на Иван за отделеното време! Пожелаваме му успех с развитието на eBag.bg!
Прочетете и останалите интервюта от поредицата:
Предприемач в България. Защо не? – Моника Георгиева
Предприемач в България. Защо не? – Свилен Рангелов
Предприемач в България. Защо не? – Ангел Георгиев
Ежегодният форум „Кариера в България. Защо не?” събира на едно място българи, учили и/или работили в чужбина, с цел да се срещнат с водещи компании в България, да разберат повече за възможностите за реализация тук, както и да се запознаят с много други българи като тях – учили и работили навън.