На планетата Земя има толкова много проблеми за решаване, че всеки човек може да се захване с решаването на един и пак да не се повторим.
В тази статия даваме поглед към индустриите и сферите, които най-много се нуждаят от иновации или тепърва ще се развиват. Тези идеи са споменати от Пол Греам по повод множеството въпроси, които той е екипът на Y Combinator (най-престижният стартъп акселератор в света) получават относно стартъпите, в които инвестират.
Според Пол, стартъп идеите, които имат най-голям шанс за финансиране са в една от следните 22 сфери:
1. Енергия
Дори не осъзнаваме, че в повече от 80% от всекидневните си задачи използваме някакъв вид енергия, най-често електроенергия. Всякакви иновативни стартъп решения свързани с намаляването на производствената цена на енергията, намиране на нови достъпни алтернативни източници и усъвършенстването на вече съществуващите, са идеи на бъдещето, които биха получили подкрепа.
2. Изкуствен интелект
В тази сфера все още няма голям приложим напредък, но тенденциите сочат натам. Идеята за изкуствен интелект е внушителна, но и плашеща.
3. Роботи
Роботите вече се използват в производството и военните действия. Малко са примерите за роботи достъпни за масовите потребители. YCombinator вярва, че в бъдещето роботите ще бъдат главният начин, по който ще се извършват задачи във физическия свят. Има голяма нужда както от софтуер, така и от хардуер.
4. Биотехнологии
Възможните посоки за развитие на тази сфера са безбройни – борба с болести, забавяне на стареене, архивиране и сваляне на памет, генетично програмиране и други.
5. Здравеопазване
В много страни като в САЩ, здравеопазването е изключително скъпо. Тук иновацията трябва да дойде от компании, които го правят по-достъпно, а не по-скъпо. Специално превантивното справяне със здравословни проблеми, би се отплатило многократно – работа със сензори, устройства, данни и т.н.
6. Фармацевтика
Лекарствата трябва да бъдат разработвани, произвеждани и пускани в употреба много по-бързо и евтино. В момента това е скъп и времеемък процес. Голям трябва да бъде фокусът върху лекарства, които предотвратяват появата на болести, а не лекуват вече съществуващи в човешкото тяло проблеми.
7. Вода и храна
Нарастващата популация на земята изисква наличие на повече питейна вода и производство и отглеждане на повече храна. Стартъп компания, която оптимизира наличните източници на храна или открива нови ще спаси милиони човешки животи. Същото важи и за водата. Например, дестилация на морска вода в комерсиални мащаби, ще бъде голям пробив.
8. Образование
Ако успеем да решим този проблем, всичко от този списък може да бъде постигнато. Интернет е голяма сила, която трябва да се използва при иновации в образованието. Комбинация на скалируеми технологии, които обхващат по-голяма маса от хора с по-достъпно единично персонално взаимодействие с учител е нещо, от което има нужда.
9. Интернет инфраструктура
Това включва всякакви продукти и услуги за онлайн сигурност, подобряване на сървърите, нови начини за съхранение на големи количества информация.
10. Правителство
Определено компаниите, които предоставят софтуер специално за правителствени нужди не са много. Правителството е голям клиент, който не разполага с добри софтуерни решения, а и там цикълът за подновяване на продуктите е постоянен.
11. Виртуална реалност и добавена реалност (Virtual Reality and Augmented Reality)
Вече виждаме приложението на виртуална и добавена реалност в игрите, но приложението и в ежедневни продукти е все още назад.
12. Наука
Сферите, в които науката може да има приложение са безброй. В днешно време само университети и големи компании могат да си позволят масивни научни проучвания. Те не винаги са и достатъчно ефикасни. Трябва да има начин да бъдат развити независими лаборатории за изследвания. Може би, чрез краудфъндинг?
13. Транспорт
Половината от енергията, която използваме е за транспорт, а и хората изразходват огромно количество време в пътуване и придвижване от точка до точка. Търсят се по-бързи, ефикасни и зелени начини за придвижване.
14. One Million Jobs
Компании, които имат потенциал да създадат милиони нови работни места. Роботите могат да заместят човека в някои дейности, но човекът винаги ще е нужен на своето работно място.
15. Програмиране
Това съдържа в себе си нови програмни езици, начини за колаборация между програмисти, инструменти за тестване и начини за придобиване на нови програмни умения. Компютърният свят има нужда от софтуер, а тази нужда има стабилна тенденция да се засилва.
16. Холивуд 2.0
Филмовата индустрия има нужда от иновации. Нови начини за подбор на добри актьори (пример: чрез вече съществуващи YouTube канали), нови канали за разпространение на филми (все по-малко хора гледат прожекции на кино, вместо това го правят онлайн) и т.н.
17. Многообразие
Създаване на продукти, услуги и процеси, които да се използват от по-широк спектър от хора с различни възраст, етнос, сексуална ориентация, култура и т.н. Такъв пример би било образованието, работната среда или технологични продукти.
18. Развиващите се страни
Много продукти и услуги не са достъпни в развиващите се страни, просто заради лоши транспортни и логистични условия или липса на гъвкавост при плащанията. Китай, Индия и Североизточна Азия се развиват светкавично и ръстът на брутния вътрешен продукт в тези страни скоро ще надмине този на САЩ.
19. Софтуер за предприятия
Както при правителствата, софтуерите за големи компании имат нужда от иновация, за да бъдат в крак с клиентския пазар. Автоматизация на процеси, автоматизирана комуникация с клиенти, по-евтини решения, споделяне на опит между служителите на компанията, всички тези идеи ще допаднат на един инвеститор.
20. Финансови услуги
Иновативни начини за инвестиране и спестяване на пари, достъпни за хора от средната класа.
21. Телекомуникации
Освен Skype и Whatsapp няма друг наистина голям пробив в начина, по който говорим от разстояние. Комуникациите могат да бъдат по-бързи, прости и достъпни.