Съвместно с най-големия кариерен форум за българи с опит и образование в чужбина „Кариера в България. Защо не?”, осъществяваме рубрика, в която представяме българи, получили своето образование в чужбина и завърнали се в България, за да стартират бизнес тук.
В тази статия от поредицата ви представяме Ангел Георгиев – предприемач и образовател, работил в чужбина като регионален представител на Sony в Азия и Близкия Изток. В последствие се завръща в България, води продуктови обучения за Sony Mobile България, лекции в Софтуерен Университет и организира и ръководи работилници за Хакидемия България.
Научете повече от разговора ни в с него:
Кои са трите думи, които най-добре те описват?
Активен, Усмихнат, Образовател.
Къде си работил извън България и колко време прекара там?
Върнах се в България в края на миналата година. Преди това работих като регионален представител на Sony в Азия и Близкия Изток. За година и половина бях позициониран в Дубай, ОАЕ. Там първоначално бях част от екипа, който отговаря за Пакистан, а след това се прехвърлих в екипа, който отговаря за Саудитска Арабия.
С какво се занимаваш в момента?
Преди година се върнах в България с идеята и целта да се занимавам с обучения. В момента водя продуктовите обучения на Sony Mobile за България. Отделно водя лекции в Софтуерния Университет. В свободното си време организирам и ръководя работилници за Хакидемия България.
Какво те накара да се върнеш в България и да започнеш работа по собствени проекти?
Професионалният ми опит по един или друг начин винаги е бил свързан с обучения. Преди година и половина осъзнах, че искам да се фокусирам върху обученията и да помагам на общността около мен да се развива. Тогава реших да се върна в България и да развивам нашата общност.
Смяташ ли, че България е добра дестинация за стартиране на бизнес? Какви според теб са факторите, които правят страната ни благоприятна за това начинание?
България, според мен, е добра дестинация за много дейности. Една от тези дейности, разбира се, е стартиране на бизнес. Няма да се спирам на това колко са ниски данъците ни и колко евтина е работната ръка. За мен тук е добра дестинация, защото аз съм българин и ако стартирам бизнес тук, мога да развивам себе си и родината си паралелно.
Кои бяха предизвикателствата, които срещна в развитието на Хакидемия в България?
Аз се занимавам с организацията на Хакидемия в България от средата на тази година. За това време участвах в събитието на 1ви юни в SmartFabLab, София и организирах още три събития:
- 12 октомври по време на OneArchitecureWeek в Пловдив
- 1ви ноември по време на DigitalKidZ в София
- 22 ноември в Hackafe, Пловдив
Около организацията се запознах с много млади и активни хора. Всички те проявявахa желание да се включат в събитията по един или друг начин. Най-голямото предизвикателство за мен е да запазя мотивацията на хората да продължават да предават знанията и интересите си на децата.
Какво би казал на българските студенти в чужбина?
Като начало бих ги поздравил за смелостта да заминат извън България за да учат. Това обогатява много, не само чрез знания, а и чрез опита от различната култура, с която се сблъскват. Желанието ми е максимално повече от тях да се върнат обратно в България и да приложат знанията и уменията си тук. Много подкрепям сдружение „Тук-Там“ и тяхната инициатива „Кариера в България. Защо не?“.
И като за финал какво би казал на хората, които имат идея за стартиране на бизнес или проект със социална кауза?
Най-важното, според мен е да работят по нея. Все по-често срещам хора със страхотни идеи, които оставят без реализация. Моят първи закон по предприемачество е всеки ден да работя по идеята си. В противен случай никога няма да я видя в действие.
Благодарим на Ангел за отделеното време! Пожелаваме му успех развитието на Хакидемия и новите проекти, които стартира!
Прочетете и останалите интервюта от поредицата:
Предприемач в България. Защо не? – Кристиан Митов
Предприемач в България. Защо не? – Невена Ганева
Предприемач в България. Защо не? – Любомир Недялков