Общо 15 624 са хората в България, които получават месечна заплата от над 9000 лева и плащат повече данъци към държавната хазна, отколкото всички работници, които се разписват срещу минимално възнаграждение.
Информацията е от справка на министъра на финансите Кирил Ананиев. Тя е изготвена по запитване от страна на депутата от БСП Жельо Бойчев.
Оказва се, че българите с най-високи възнаграждения са платили само в рамките на един месец (юли 2020 г.) близо 35 млн. лв. данък върху доходите на физическите лица. А близо 700 000 души, които са работили през същия месец на минимална заплата, са допринесли за държавната хазна с 28 млн. лв. данък.
Любопитна информация е, че най-богатите са платили средно по 2200 лв. на човек данък върху заплатата си, което означава, че те получават средно поне 22 000 лв. месечно. Реалната сума обаче е по-голяма, тъй като при различните дейности има различни нормативно признати разходи, които се изключват от данъчната основа.
Според данните, през юли броят на хората, които са декларирали заплата над 2000 лв. у нас е около 280 хил. души. Това представлява 12% от всички заети в рамките на месеца.
Очаквано, най-многобройна е категорията на хората, които получават по-голяма от минимална заплата, но и по-ниска от 1000 лв. на месец. Те са общо 730 хил. души, което представлява близо 1/3 от цялата работна сила в икономиката. Всеки от тях е платил средно по 74 лв. данък в рамките на един месец.
Иначе броят на хората, които са на минимална заплата ,се е понижил с 25% в сравнение с юли месец миналата година. Вероятно някои от тях са загубили работата си, а друга част са започнали работа с по-високо заплащане.